SON DAKİKA

Haber Medya 24

Yunanlar Alışverişini Ayvalık’taki Perşembe Pazarından Yapıyor!

Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan Perşembe günleri gelen vatandaşlar pek çok ihtiyaçlarını buradaki pazardan karşılıyor.

Yunanlar Alışverişini Ayvalık’taki Perşembe Pazarından Yapıyor!
Bu haber 14 Mayıs 2017 - 14:57 'de eklendi ve 77 kez okundu kez görüntülendi.

Midilli Adası’nda yaşayan Yunan halkı gıda, giyim, mutfak ihtiyacı gibi pek çok alışverişini Ayvalık’tan yapıyor. Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan Perşembe günleri gelen vatandaşlar pek çok ihtiyaçlarını buradaki pazardan karşılıyor.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde her perşembe günü kurulan semt pazarı Yunanların akınına uğruyor. Midilli Adası’ndan feribotlarla gelen Yunanlar bu pazardan gıdadan, giyime, mutfak eşyasından aksesuara pek çok alışveriş yapıyor. Ege Bölgesi’nin bilinen turizm bölgelerinden olan Ayvalık hem bölge halkını, hem de Yunanistan’dan günübirlik gelen turistleri ağırlıyor.

Midilli Adası’ndan Ayvalık’a sabah 09:00 – 09:30 saatlerinde 3 feribot geliyor. Bu feribotlarla çok sayıda Yunan gelerek Ayvalık’tan alışveriş ediyorlar. Günübirlik gelen Yunan turistler akşam 18:00 – 18:30 saatlerinden Ayvalık’tan Midilli’ye gitmek üzere kalkan feribotlara binerek geri dönüyorlar.

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı konuya dair yaptığı açıklamada 2015 yılında Ayvalık ilçesine günübirlik olarak gelen Yunan turist sayısının 87 bin olduğunu, geçtiğimiz 2016 yılında bu sayının çeşitli sıkıntılardan dolayı düştüğünün görüldüğünü, 64 bin olarak kaydedildiğini ancak bu yıl 100 bin civarında olmasını beklediklerini söyledi.

Benhan İbrahim Kantarcı, Yunanistan’dan gelen turistlerin Ayvalık ilçesinin ekonomisine önemli katkı sağladıklarını, ülkede ekonomik krizin yaşanıyor olmasının Ayvalık’ı Yunan vatandaşlar için daha ilgi çekici hale getirdiğini, bunda euronun değerinin Türkiye’de yüksek olmasının da katkısı olduğunu, semt pazarının kurulduğu perşembe günleri Midilli Adası’ndan Ayvalık’a 1000 – 1500 kişinin geldiğini, bu kişilerin her birinin bir şişe su bile satın alsa Ayvalık ekonomisi için önemli olduğunu, bu halin kış aylarında işlerinin durgun olduğu bilinen Ayvalık esnafı için can suyu niteliğinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0