SON DAKİKA

Haber Medya 24

Yunanistan kreditörleriyle anlaştı, piyasalara olumlu yansıdı

Kurtarma paketi programı kapsamında yeni kredi diliminin yolunu açan anlaşmanın ardından Atina Genel Endeksi (ATHEX) hızlı yükselişini sürdürürken, devlet tahvillerindeki faiz oranları son yılların en düşük seviyesine geriledi

Yunanistan kreditörleriyle anlaştı, piyasalara olumlu yansıdı
Bu haber 12 Mayıs 2017 - 13:56 'de eklendi ve 88 kez okundu kez görüntülendi.

Yunanistan ve kreditörleri arasında ön anlaşmanın sağlanmasıyla aylar süren uzlaşmazlık sona erdi. Bu durum ülkede piyasalara olumlu yansıdı.
Kurtarma paketi programı kapsamında yeni kredi diliminin yolunu açan anlaşmanın ardından Atina Genel Endeksi (ATHEX) hızlı yükselişini sürdürürken, devlet tahvillerindeki faiz oranları son yılların en düşük seviyesine geriledi.
Atina Borsası, üst üste 13 seansı yükselişle kapatarak 1991 yılından bu yana görülmemiş bir ralli yaşadı. Endeks dün günü yüzde 0,66’lık yükselişle 797,16 puanda tamamladı.
Endekste son 13 seansta toplam yüzde 18,7 yükseliş görüldü. Böylece borsa, ülkenin kreditörleriyle yaşadığı kriz sonrası iflasın eşiğine geldiği 2015 yazındaki seviyesine yeniden yükselmiş oldu.
3,6 MİLYAR EUROLU EK TASARRUF HEDEFLENİYOR
10 yıllık Yunan devlet tahvili getirileri ise yüzde 5,65 seviyesine gerileyerek son 5 yıldaki en düşük seviyelerini gördü. 2 yıllık tahvil getirileri ise bu yılın şubat ayından bu yana yarı yarıya azalma gösterdi.
Yunanistan hükümeti ve kreditörlerin temsilcileri, 2 Mayıs’ta, ikinci gözden geçirme süreci kapsamındaki reform paketi üzerinde anlaşma sağlamıştı.
Anlaşmaya göre, Yunanistan, daha fazla “kemer sıkma” önlemini uygulamaya koyacak. Bu kapsamda 2019’da emeklilik maaşlarında kesintiler ve 2020’de gelir vergisine ilişkin tedbirlerle toplam 3,6 milyar euroluk ek tasarruf sağlanması hedefleniyor.
Yunanistan hükümeti, 18 Mayıs’ta ek kemer sıkma önlemlerini içeren torba yasayı meclisten geçirmeyi planlıyor. Bu durumda, 22 Mayıs’ta Brüksel’deki Euro Grubu toplantısında yeni kredi diliminin onaylanması bekleniyor.
Yunanistan’ın Temmuz ayında kreditörlere 7 milyar euroluk borç geri ödemesi bulunuyor.
Yunan tarafının talep ettiği, orta vadede ülkenin 315 milyar euroyu bulan kamu borcunun hafifletilmesi konusunda ise bir anlaşma sağlanabilmiş değil.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0