SON DAKİKA

Haber Medya 24

Mario Levi; “anlattıklarımızın hiçbiri ‘yeni’ değil”

Mario Levi; “anlattıklarımızın hiçbiri ‘yeni’ değil”
Bu haber 17 Eylül 2017 - 8:52 'de eklendi ve 8 kez okundu kez görüntülendi.

– Romanınızın adından başlayalım… Mahalleye adını veren durumu özetleyecek olursanız neler söylersiniz?
Romanıma bu ismi vererek belki de kaybolan, büyük bir dalga tarafından yutulmuş birkaç insanın çığlığını duyurmak istemişimdir. O insanların arkalarında bıraktıkları belki unutulmaması gereken birer hikayeydi. Ben de kendimi böyle bir mahalleden sürülmüş gibi hissediyorum.

– Romanınızın farklı bir anlatım tarzı var. Bu tarzı nasıl tanımlıyorsunuz?
Bu romanda iki yazar var. İkisinin de birilerini etkilemeleri yeterli. Ama farklı bir anlatım tarzı aradığım doğru. Artık kitap yazarken kendime, “Bugüne dek yaptıklarından daha fazla ne yapabilirsin?” diye soruyorum. Anlatma çilesi dediğimiz de bu olsa gerek. Belki de “Sadece bir hikaye anlatmakla yetinmeyeceğim” duygusu giderek daha fazla ağır basıyor.

– Hikayesini anlattığınız kişilerin öyküsünü kaleme alırken mahallenin kendi diliyle konuşmasına da dikkat etmişsiniz. Bu dili oluştururken hangi kriterleri esas aldınız?
Hayat tecrübem bu dili inşa etmeme çok yardım etti çünkü ben sadece anlatılan hikayenin değil, dilin de otobiyografik olduğunu düşünenlerdenim. Tabii bu dilin metin yazıldıkça kendini inşa ettiği gerçeğini de göz ardı etmemeliyim. Mahallenin dile geldiğini söylemek kesinlikle yanlış değil. Kolay olmadı ama. Anlatma çilesi akıllı insanın göze alacağı iş değil!

– Kitapta, “Hikayeleştirilen hayatlar, istedikleri kadar hakikatleri anlatmayı hedeflesinler, güçlerini mutlaka yalanlarından alırlar” diyorsunuz. Bu noktada güç ve yalan ilişkisi konusunda neler söylemek istersiniz?
Yazar sadece arar; sorgulamayı göze alan herkes gibi… Yalanlarımızın da bir yerden sonra doğrularımızı ortaya koyduğunu unutmamalıyız.
– “Hikayecilik dediğin bir keşif yolculuğudur”diyorsunuz. Yeni romanınızda sizin  devredeceğiniz mirası bize nasıl özetlersiniz?
Anlattıklarımızın hiçbiri ‘yeni’ değil. Benim de hikayelerimden başka devredilmeye değer bir mirasım yok. Ben sadece okurlarıma içimdeki sesi aktarmak istedim.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0