SON DAKİKA

Haber Medya 24

Kızının katilini ortaya çıkaran anne öldürüldü

Meksika’da kendi kızının katillerini ortaya çıkaran ve yakınlarını kaybeden 600 ailenin oluşturduğu kolektifin lideri olan Miriam Rodriguez Martinez öldürüldü.

Kızının katilini ortaya çıkaran anne öldürüldü
Bu haber 14 Mayıs 2017 - 20:02 'de eklendi ve 86 kez okundu kez görüntülendi.
Meksika’da kendi kızının katillerini ortaya çıkaran ve yakınlarını kaybeden 600 ailenin oluşturduğu kolektifin lideri olan Miriam Rodriguez Martinez öldürüldü.

Meksika’nın Tamaulipas eyaletindeki San Fernando kentinde bulunan evinde silahla vurularak öldürülen Rodriguez, Zetas uyuşturucu çetesi tarafından kaçırılan kızının başına gelenleri ortaya çıkararak çete üyelerinin tutuklanmasını sağlamıştı.

Haberin devamı için beğen paylaş:
[sociallocker]

TEHDİTLER ALIYORDU

Rodriguez, Mart ayında çete üyelerinden birinin hapishaneden kaçmasının ardından tehditler almaya başlamıştı. Arkadaşları, tehditlerin ardından Rodriguez’in koruma için başvurduğunu fakat başvurusunun gözardı edildiğini söyledi.

KIZINI ÖLDÜRENLERİ HAPSE GÖNDERMİŞTİ

Olayın ardından ülkedeki ulusal ve uluslararası insan hakları örgütleri cinayeti kınayan ve kapsamlı bir soruşturma talep eden açıklamalar yayımladılar. Rodriguez, kızının 2012’de kaçırılmasının ardından şiddet mağduru ailelerle birlikte yerel bir kolektif kurmuştu. Kızının cesedinin saklandığı yeri ve kızını öldürenleri bulmayı başaran Rodriguez, kızını öldürenlerin de hapse girmesini sağlamıştı.

HAREKETİ ÜLKE GENELİNE YAYILDI

Rodriguez bu olayın ardından Zetas çetesinin kocasını kaçırma girişimini de boşa düşürmüş, kaçırma girişiminde bulunanları bir yandan arabasıyla kovalarken diğer yandan da orduya haber vererek yakalanmalarını sağlamıştı.
Rodriguez’in başlattığı yerel kolektife benzer örgütler, Ekim 2014’te Meksika’nın Guerrero eyaletindeki Ayotzinapa’da eğitim gören 43 öğrencinin kaçırılmasının ardından ülke geneline yayılmıştı.

ADLİ TIPTA UZMANLAŞMIŞTI

Devletin kayıpları bulmadaki başarısızlığına öfkelenen kayıp yakınları, kaybolan insanları kendileri aramaya başlamış, adli tıp, arkeoloji, adli antropoloji, hukuk gibi alanlarda dersler almış ve kazı ekipmanları da edinerek mezarları ve kemikleri ortaya çıkarma konusunda birer uzmana dönüşmüştü.[/sociallocker]

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0