SON DAKİKA

Haber Medya 24

İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?

İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?
Bu haber 17 Eylül 2017 - 12:52 'de eklendi ve 9 kez okundu kez görüntülendi.

– Hazır bienalin teması iyi bir komşuyken siz nasıl bir komşusunuz?
1994’te ikimiz de Kopenhag’da yaşıyorduk. Kentte yaşayanlar gibi biz de birbirimizin varlığından tamamen habersizdik. Bir gece kulübünde tanıştıktan sonra eve giderken, aynı mahallede hatta aynı apartmanda oturduğumuzu fark ettik. Elmgreen ve Dragset ikilisi de böyle başlamıştı.

– İstanbul Bienali’nde küratör olmak için davet aldığınızda ne düşündünüz?
Sanatçı olarak davet aldığımızda tabii ki çok şaşırdık ve bunun muhtemelen insanın hayatta başına bir kez gelebilecek bir şey olduğunu düşündük. Bu fırsatı kaçıramazdık.

– Bienale Türk sanatçıların katılımı az. Sanatçı seçimini nasıl yaptınız? Türk sanatçılardan talep olmadı mı?
Aslında geçtiğimiz yıllara göre oran olarak Türk sanatçı oranı bir hayli yüksek. 56 sanatçının 10 tanesi Türk.

– Venedik Bienali’ndeki ‘The Collectors’ adlı serginiz mekanla adeta bütünleşmişti. İstanbul’daki sergi mekanlarında da bu hissi bulabilecek miyiz?
Biz bulduk! Bienalin bu yılki mekanları: Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ile Küçük Mustafa Paşa Hamamı. Hepsi birbirine yürüme mesafesinde, altı komşu mekan. İşlevleri bakımından düşünüldüğünde de bir mahallenin en temel ögelerini bir araya getirmiş olduk: Ev, okul, müze, apartman, hamam. Böylece bienalin teması mekan düzenlemelerine de yansıdı.

– Türkiye’nin kentsel dönüşüm sürecini, bu sürecin odağındaki mahallelerin verdiği mücadeleyi  nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dünya çok hızlı bir şehirleşme sürecinden geçiyor ve göç, eşitsizlik gibi gelişmeler yüzünden büyük şehirlerdeki demografik yapı hızla değişiyor.  Bu durum toplulukların da kaybolması anlamına geliyor. O nedenle sorduğumuz en temel sorulardan  ‘aidiyet’in ne anlama geldiği.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0