SON DAKİKA

Haber Medya 24

Hijyen ve koruma

Hijyen ve koruma
Bu haber 17 Eylül 2017 - 4:56 'de eklendi ve 7 kez okundu kez görüntülendi.

Bu yüzden el temizliğine dikkat etmek büyük önem taşıyor. Bunun yanında çocuklarda, tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği durumlarda bağırsak parazitleri de görülebiliyor. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman karın ağrısı, kilo alamama gibi belirtiler görülebilir.

Koruyucu önlemlerin başında tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gelir. Bunun dışında çocukların hijyenik koşullarda eğitim ortamlarının düzenlenmesi, hijyen kurallarını alışkanlığa dönüştürecek eğitim programlarının verilmesi önemlidir.

Bulaşıcı hastalık tanısı konulan çocuklar doktorun önerdiği süre boyunca okula gönderilmemelidir. Ayrıca çocuğunuzda herhangi bir hastalık ortaya çıktığında, okul yetkilileri bu durumdan haberdar edilmelidir.

Hastaya yakın çocuklar takibe alınarak hastalığın yayılmasını engelleyecek tedbirler alınabilir. Bazen aileler okula göndermek dışında seçeneği olmaması nedeniyle çocukları okula gönderilebiliyor. Genellikle çocukların okula başlamasıyla iş hayatına daha aktif dönen ebeveynler çocuğunu okula göndermeme durumu karşısında ikinci bir plana hazırlıklı olmalılar. Okul yönetiminin de hasta öğrencilerin arkadaşlarının yanında eğitim görmesini engellemesi gerek.

Çocukların  sağlıklı bir öğretim yılı geçirmesi için anne-babalar pek çok konuda dikkatli davranmak zorundalar. Bu konuların arasında, beslenme bakımından özen gösterilmesi gereken noktalar da bulunuyor.

Çocukların beslenmesi konusunda yapılan hataların başında öğün atlama ve hatalı besin seçimi geliyor. Bunların sonucunda da çocuklarda zayıflık, şişmanlık gibi kilo sorunlarının yanı sıra demir eksikliği anemisi ve vitamin- mineral yetersizlikleri görülebiliyor. Böylece bağışıklık sistemi zayıflayan çocuklar daha çok sağlık sorunu yaşıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0