SON DAKİKA

Haber Medya 24

Galaksileri birbirine bağlayan “kayıp madde” sonunda bulundu: Baryon bağları

Galaksileri birbirine bağlayan “kayıp madde” sonunda bulundu: Baryon bağları
Bu haber 11 Ekim 2017 - 23:55 'de eklendi ve 5 kez okundu kez görüntülendi.

Bu filamanlar, 100.000 °C (180.032 °F) ve 10 milyon °C (50 milyon ° F) arasındaki sıcaklığa sahip gazdan oluşur. Parçacıklar iki gökbilimci ekip tarafından bulundu. Bir grup Edinburgh Üniversitesi uzmanlarından oluşurken, diğeri Fransa Uzay Astrofizik Enstitüsü bilim insanlarından oluşuyor.

Baryon filaman teorisi daha önce bilim insanları tarafından önerilmiş olsa da, teyit edilmemişti, çünkü gaz X ışını teleskopları tarafından yeterince sıcaklığa sahip değildi. Araştırmaya dahil olmayan University College London’dan astrofizikçi Richard Ellis, New Scientist’e verdiği demeçte, henüz bu gazı gözlemleyebilen bir araç olmadığını söylüyor: “Şimdiye kadar yapılan tamamen spekülasyonlar üzerindeydi.”

Bilim insanları daha önce baryon gazı bulunduğu iddia ederken, iki gökbilimci grup kesinlikle kaçan parçacıkların ipliklerini gözlemlemek için yola çıktılar.

Her iki ekip, – büyük patlamadan kalan yüksek sıcaklıktaki elektronların daha soğuk bölgelerdeki küçük parçacıklarla etkileşime girmesiyle oluşan- Sunyaev-Zel’dovich efekti olarak bilinen Büyük Patlama’dan kalan ışığın, sıcak gazdan geçtiğine dair bir olgudan yararlandı. Işığın bir kısmı, gaz parçacıklarıyla çarpışarak dağılırken , kozmik mikrodalga arka planında mat bir yama bıraktı.

2015 yılında Avrupa Uzay Ajansı’nın Planck uydusu, gözlemlenebilir evren boyunca bu büyük etkinin bir kısmını haritalandırmıştı. Galaksiler arasındaki gaz filamanları çok hafif olduğundan, ürettikleri loş parçalar Planck’ın haritasında direkt olarak görünmüyordu.

Sloan Sayısal Gökyüzü Araştırması tarafından yaratılan 3 boyutlu evren haritaları kullanan iki ekip, filamanlarla bağlı olduğunu düşündüğü galaksilere odaklandı. Daha sonra Planck imajlarında baryon şeritlerini gözlemlenebilir kılmak için her galaksinin çevresindeki alanları birleştirdiler.

Baryonlar, kuark adı verilen evreninin büyük kısmının temel yapıtaşlarından da küçük atom altı parçacıklardır. Araştırmacılar, filamanlı baryon şeritlerinin evrenin sıradan maddesiyle ilgili boşlukları doldurduğunu belirtiyor.

Edinburh ekibi, çalışması için bir milyondan fazla galaksinin görüntülerini bir araya getirirken, Fransız ekibi ise 260 bin galaksi çifti üzerine veri yığınları üzerine çalıştı. Ekipler, Sloan Sayısal Gökyüzü Araştırması’nda elde edilen verileri kullanarak baryon bağları ile birbirine bağlı olan galaksi çiftlerini seçtiler.

Astrofizikçi Dr. Hideki Tanimura tarafından yönetilen bir başka ekip, gaz bağlantılarının evrendeki sıradan madde için ortalamanın üç kat kadar yoğun olduğunu buldu. İskoç ekibi, tellerin altı kat daha yoğun olduğunu bulurken, galaksiler arasında filaman oluşturacak kadar yoğun olduğunu keşfetti.

Dr. Tanimura, New Scientist’a verdiği demeçte, “Farklı mesafelere sahip filamanlara baktığımız zaman bazı farklılıklar olmasını bekliyoruz. Eğer bu faktör dahil edilirse, bulgularımız diğer grupla uyum gösteriyor :

Kayıp Baryon sorunu çözüldü!

Çeviri: Reha BAŞOĞUL

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0