SON DAKİKA

Haber Medya 24

CHP’nin açıklamasına katılan kadın hakları savunucusu Canan Güllü’yü TBMM’ye almadılar

CHP’nin açıklamasına katılan kadın hakları savunucusu Canan Güllü’yü TBMM’ye almadılar
Bu haber 11 Ekim 2017 - 3:53 'de eklendi ve 6 kez okundu kez görüntülendi.

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıya ilişkin temaslarda bulunmak üzere TBMM’ye giden Türkiye Kadın Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Canan Güllü, ‘yasaklı’ olduğu gerekçesiyle kapıda kaldı. Meclis kapısında uzun süre bekleyen Güllü, müftülüklere nikah kıyma yetkisi veren tasarıyla ilgili tüm siyasi parti yöneticileriyle görüşmek ve itirazlarını anlatmak için Meclis’e geldiklerini belirterek, “Benim giremeyeceğim söylendi. Gerekçe olarak da geçtiğimiz Temmuz ayında CHP milletvekillerinin Büyükada’daki gözaltılarla ilgili Meclis’teki açıklamasına katılmam gösterildi. O basın toplantısında tek cümle etmemiştim. Sadece katılmam sorun olmuş görünüyor” dedi.

‘BU TASARI KIYAMETİMİZDİR’

Güllü, söz konusu yasayla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazmış ve şunları söylemişti:

“Sayın Cumhurbaşkanı;

Bu batıla yönelişte ‘8 yaşındaki kız çocuğunun ayağı sandalyede otururken yere değdiğinde evlendir’ diye fetva veren tarikat şeyhlerinin, yurtlarda toplu istismara uğrayan çocuklara suçlu muamelesi yaparak ‘bir kereden bir şey olmaz’ açıklamasıyla faili koruyan ve kadına tecavüz edildiğinde ‘kürtaj yapılacağına anne ölsün biz bebeğe bakarız’ diyebilen siyasetçilerin, cinsiyet eşitliğine inanmadığını ısrarla tekrarlayan siyasi iktidarın suçu vardır. Öldürüldük şehirlerin sokaklarında, tecavüze uğradık otobüslerinde, tekme yedik parklarında, metrolarında ve otobüslerinde, yine dağa kaldırıldık İstanbul’un en işlek sokaklarında ama kıyametimizdir demedik. Var olan yasaları uygulamayan yargı mensuplarına seslendik hatalarını anlamaları için.

Açık ve net olarak bu tasarı bizim kıyametimizdir. Bu tasarının yasalaşması ile mağdur edilecek tek bir kadın ya da kız çocuğunun varlığı bu ülkenin kıyametidir. Bireyini korumayan devlet vatandaş için yok hükmündedir ve yok hükmünde olmak kıyamettir. Devlet mağduru terk etmemeli, yeni mağdurlara kıyamet yaşatmamalıdır.

Bu coğrafyanın kadınları olarak geleceğimizi karartan yasa tasarısının her ne şekil olursa olsun çıkmaması için elimizden geleni yapacağımızı tekrar kamuoyuna haykırıyoruz. Bu konudaki haklı talebimizin kamuoyu ve nezdinizde değer bulacağı inancındayız.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0