SON DAKİKA

Haber Medya 24

Böbrek sağlığınızı korumak için…

Böbrek sağlığınızı korumak için…
Bu haber 12 Ağustos 2017 - 16:52 'de eklendi ve 15 kez okundu kez görüntülendi.

Beyin, kalp ve akciğer gibi yaşamsal öneme sahip olan böbreklerin sağlığını kaybetmesi, tüm vücut fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Vücudumuzda bulunan zararlı maddeler ve toksinler, böbrekler tarafından süzülerek dışarı atılır. Böbrekler aynı zamanda kemik erimesini engelleyen D vitaminini aktifleştirmekte, vücuttaki asitliği düzenlemekte ve kan elemanlarının üremesini sağlar. Görevlerini yerine getiremediği takdirde ise hayati riskler yaratatır. Özellikle yaz aylarında ise böbreklerinize daha çok dikkat etmeniz ve bol bol sıvı tüketmeniz gerekiyor. Prof. Dr. Murat Tuncer, böbrek sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
shutterstock_2267455452 ADET MADEN SUYU İÇİN
Yaz aylarında böbrek sağlığını korumak için su tüketimini artırmak önemlidir. Dolayısıyla en az 1,5-2 litre su tüketmek ve en önemlisi de su içmek için susamayı beklememek gerekir. Yeteri kadar su içemeyen kişiler ise günde 2 adet sodyumu çok yüksek olmayan maden suyu içebilir. Birçok sebze ve meyvenin su içeriği yüksektir. Özellikle karpuz ve şeftali gibi sudan zengin meyveler ile limon ve brokolinin sıkça tüketilebilir. Böbrek sağlığı açısından limonu sofradan eksik edilmemesi gerekir. Öğünleri hafif, meyve ve sebze ağırlıklı olması böbrek sağlığını korumak için önemlidir. Özellikle bu aylarda ağır yemekler ve kızartmalardan kaçınmak gerekir. Kızartmalar, kan kolesterol seviyesini ve kiloyu da arttırabileceği için genel sağlık açısından son derece zararlı besinler arasında yer alır. Böbrek hastalarının ise mutlaka hekimlerinin önerdiği şekilde beslenmesi gerekir.
shutterstock_370613435-1TUZU SINIRLANDIRIN
Tuz, böbrek sağlığını olumsuz yönde etkileyen besinlerin başında geliyor. Hipertansiyonun yanı sıra taş oluşumuna da yol açabilir. Aşırı tuz tüketimi, hem böbrekleri hem de böbreğin birlikte çalıştığı kalbi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Şeker de böbrek için zararlı besinler arasında yer alır. Şeker diyabet riskini artırarak böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir. Şeker ayrıca fazla kilo almaya da neden olmaktadır. Aşırı kilolu olmak da böbreklerin sağlığını bozar. Bu tabloya bakarak, tuz ve şekerin böbreklerin en tehlikeli iki düşmanı olduğunu söylenebilir.
shutterstock_569871445SIK İDRARA ÇIKIYORSANIZ DİKKAT
Böbrek hastalıklarının en kötü yanı kimi zaman belirgin bir bulgu göstermemesidir. Bu nedenle düzenli kontroller büyük önem taşımaktadır. Görülen yorgunluk, halsizlik, cilt renginde solukluk, bulantı gibi bulgular genellikle farklı sebeplere bağlanabilmektedir. Böbrek hastalıklarına ilişkin tek spesifik bulgu nedensiz yere gece sık idrara çıkmaktır. Yeterince sıvı alınmamasına rağmen gece boyunca ikiden fazla idrara çıkma durumu varsa böbrek hastalığından şüphelenmek gerekir. Gelişebilecek böbrek hastalığını önlemenin en iyi yolu da belli aralıklarla kan ve idrar tetkikleri yaptırmaktır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0