SON DAKİKA

Haber Medya 24

Batı Trakya’da ramazan coşkusu

Batı Trakya’da ramazan coşkusu
Bu haber 28 Mayıs 2017 - 11:30 'de eklendi ve 198 kez okundu kez görüntülendi.

Gümülcine ve İskeçe’de günler öncesinden temizlenip ışıklandırılarak ramazana hazırlanan camilerde ilk teravih namazı eda edildi.

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde, İslam aleminin kutsal ayı ramazan, kılınan teravih ile karşılandı.

Gümülcine ve İskeçe’de günler öncesinden temizlenip ışıklandırılarak kutsal aya hazırlanan camilerde ilk teravih namazı heyecanı yaşanırken, vatandaşlar camilere akın etti.

Batı Trakya’da, Osmanlı döneminden bu yana süren ramazan gelenekleri kapsamında köylerde gönüllü gençlerin çaldığı davul eşliğinde sahura kalkılıyor. Ramazan ayı boyunca, başta seçilmiş müftülükler olmak üzere azınlık dernekleri tarafından düzenlenen dini etkinlikler ve geniş katılımlı iftarlarda Müslüman Türk azınlığın yaşadığı üç ilden soydaşlar bir araya gelme fırsatı buluyor. Ramazanla bölgede İslam ve Türk gelenekleri de ayrı bir canlılık kazanıyor.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da yaşayan Müslümanlar ise kentte cami bulunmadığı için teravih namazını özel alanlarda kılıyor.

Avrupa Birliği’nde ibadete açık cami bulunmayan tek başkent olan Atina’da Müslümanlar, bayram namazlarını da Yunan yönetimi tarafından tahsis edilen bazı spor salonlarında kılıyor.

Timeturk.com

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0